Mazurek kajmakowo-czekoladowy z kawałkami pomarańczy w karmelu. Bardzo słodki czyli taki jak powinien być mazurek. Ciasto półkruche podane w przepisie jest na dużą dekę. Ja mazurka zrobiłam z połowy porcji ( drugą połowę wykorzystałam do makowca)
Składniki:
3 szklanki mąki pszennej
15 dag masła (ponad połowa opkowania)
3/4 szklanki cukru pudru
3 szt. żółtka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Sposób przygotowania:
Mąkę przesiać, dodać cukier puder i proszek do pieczenia, wymieszać. Dodać masło, posiekać nożem, pośrodku zrobić dołek, wlać żółtka rozmieszane ze śmietaną i zagnieść ciasto. Włożyć do posmarowanej i posypanej bułką tartą formy (lub wypełnioną papierem do pieczenia), nakłuć widelcem i piec w temp. ok 200 C przez ok. 25 minut aż nasze ciasto będzie mieć kolor jasno-złoty. Odkładamy do wystygnięcia.
Składniki na masę kajmakowo-czekoladową:
1 puszka masy kajmakowej/krówkowej
150 g gorzkiej czekolady( ja użyłam 90 %)
4 średniej wielkości plastry pomarańczy w karmelu pokrojone na bardzo małe kawałki.
Sposób przygotowania:
Masę kajmakową i połamaną czekoladę z dwoma łyżkami wody podgrzewamy w garnku z grubym dnem. Całość podgrzewamy na małym ogniu do czasu połączenia składników. Następnie zdejmujemy z ognia i dodajemy pomarańczę oraz dokładnie mieszamy.
Gotową masą smarujemy przygotowane wcześniej i ostudzone ciasto. Po zastygnięciu dekorujemy.
Plastry pomarańczy w karmelu ( przepis ze strony tipy.pl):
275 g cukru
175 ml wrzątku
125 ml zimnej wody
1 pomarańcza pokrojona w cienkie plastry
Sposób przygotowania:
Do garnka o grubym dnie wsypujemy cukier zalewamy zimną wodą. Gotujemy na małym ogniu ciągle mieszając aż cukier się rozpuści. Po rozpuszczeniu doprowadzić do wrzenia i gotujemy jeszcze 10 minut, aż uzyskamy kolor złoty. Zdejmujemy z ognia i delikatnie wlewamy wodę. Umieszczamy z powrotem na małym ogniu i gotujemy do uzyskania jednorodnej konsystencji. Do gotującego się karmelu wkładamy dwa plastry pomarańczy dusimy przez 5 minut. Resztę pokrojonej pomarańczy kładziemy na talerzu i zalewamy karmelem. Odkładamy do ostygnięcia. Zostawiamy do ostygnięcia w zimnym miejscu na ok. 1 godzinę. Następnie plastry kroimy na małe cząstki. Możemy użyć do dekoracji lukru lub dodać do masy.
Smacznego :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz